Próchnica zębów u dzieci

Próchnica zębów u dzieci - jak jej zapobiegać?
Próchnica zębów to ograniczony proces patologiczny, polegający na odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zębów (szkliwa i zębiny). Powoduje on powstanie w tych tkankach ubytku próchnicowego. Próchnicy często towarzyszą choroby przyzębia. U dzieci najczęstszą postacią tej choroby jest zapalenie dziąseł, a jego pierwszym objawem jest - krwawienie z dziąseł. Główną bezpośrednią przyczyną odwapnienia szkliwa jest płytka nazębna, zwaną także bakteryjną. Jest to osad nieustannie tworzący się na powierzchni zębów - bezbarwna lepka warstwa bakterii, resztek pokarmów i substancji zawartych w ślinie.

Podstawowe zasady zapobiegania próchnicy zębów:
1. Higiena jamy ustnej - należy umiejętnie i starannie czyścic wszystkie powierzchnie zębów za pomocą odpowiednich przyborów i środków higienicznych czyli szczotka i pasta do zębów. Ważna jet także odpowiednia technika szczotkowania wszystkich powierzchni zębów. w tym celu należny wykonywać następujące ruchy szczoteczką: wymiatające, okrężne, wibrujące i szorujące. Zęby powinno się czyścić co najmniej 2 razy dziennie, przez 2-3 minuty.
Uczenie samodzielnego czyszczenia zębów należy rozpocząć w 2. roku życia dziecka. Poczałkowo nie używa się pasty,potem nakłada się się śladową ilość. Dziecko w wieku 3-4 lat trzeba nauczyć wypluwania płynu i płukania jamy ustnej. dzieci starsze 5 latki już prawidłowo czyszczą zęby metodą ruchów okrężnych.
2. Racjonalne żywienie - należy ograniczyć spożywanie słodkich produktów i napojów, a dostarczać składników mineralnych, głownie: wapń, fosfor, magnez, żelazo i fluor. Spożywanie twardych, gruboziarnistych produktów, które wymagają gryzienia i dłuższego żucia. Zwiększa to wydzielanie śliny oraz ułatwia czyszczenie języka, warg i policzków.
3. Uzupełnianie związków fluoru- poprzez stosowanie past do zębów z fluorem dla dzieci. Okazało się, ze działanie ochronne ma nie fluor wbudowany do szkliwa, ale ten, który jest w otoczeniu zęba w czasie wytwarzania kwasów przez bakterie.
Wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy - jest możliwe dzięki okresowym badaniom stomatologicznym. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się między 6 a 9 miesiącem życia dziecka, a następnie co 3-4 miesiące do 6 roku życia malucha.

Dzieci w wieku przedszkolnym maja już wszystkie zęby mleczne oraz zaczynają pojawiać się u nich zęby stałe. W tym czasie następuje także mineralizacja rosnących zębów stałych. Maluch uczy się samodzielnego czyszczenia zębów i innych zachować mających podstawowe znaczenie w zapobieganiu próchnicy. Podstawa programowa zakłada, że dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej: umie poprawnie czyścić zęby, dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia. Warunkiem skuteczności działań przedszkola w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci jest niezbędna współpraca z rodzicami, aby działania podejmowane w przedszkolu i w domu były spójne. Należy również w domu dostarczać właściwych wzorców zachowań profilaktycznych dla dzieci.